Odpowiedzialność w zespole

Pracując w zespole, prędzej czy później napotkasz różne nieprzyjemne sytuacje. Może to być Nieprzyjemne zachowanie ze strony współpracownika, konflikt pomiędzy kolegami, może ktoś zawalił termin. Skutki mogą być różne, zepsuta atmosfera w zespole, czy nieprzyjemna rozmowa z klientem bądź szefem. Jedno jest pewne, brak reakcji na takie zdarzenia będzie powodował powolną degenerację zespołu, najczęściej aż do jego rozpadnięcia.

Pytanie brzmi, kto w takim razie powinien zareagować, kto jest odpowiedzialny, kto powinien podjąć temat na forum zespołu? Bezpośredni przełożony, Menedżer projektu, Scrum master czy dowolna inna osoba pełniąca rolę lidera w twoim zespole? Mogłoby się wydawać, że tak, że to na nich spoczywa odpowiedzialność.

Uważam jednak, że prawda leży gdzie indziej. Oni mogą nawet nie wiedzieć o danej sytuacji, bądź nie rozumieć że ty, lub dowolna inna osoba macie problem z tym co zaszło. Nie możesz zakładać, że ktokolwiek inny podejmie ten krok za ciebie. Jeżeli widzisz, że cokolwiek źle wpływa na twój zespół, to nie czekaj na innych, tylko reaguj. Wykaż się odwagą i powiedz to głośno innym, abyście wspólnie mogli rozwiązać problem. 

Prawdziwy zespół definiują przede wszystkim wspólny cel i wspólne wartości. Niezależnie od tego jakie procesy i metodologie stosujecie. To tylko narzędzia które mają was wspierać, a nie cel sam w sobie. Dla przykładu, weźmy Scrum. Możemy zaimplementować wszystkie wydarzenia, artefakty idealnie zgodnie z przewodnikiem, a jednak wciąż spotykać te same problemy które dotykały nas wcześniej. I w bardzo wielu zespołach tak się dzieje. Ponieważ nie o to chodzi. Bez wniesienia wartości które są fundamentem Scruma, bez odwagi, otwartości, szacunku, przejrzystości nie zbudujemy nic nowego. Może wyrzucimy stare znoszone buty i zmienimy je na nową błyszczącą, wykonaną ze świetnych materiałów parę. Co z tego jeżeli nie damy kroku na przód. A przecież na tym nam zależy, by jako zespół iść ciągle naprzód, krok za krokiem rozwijać się pokonywać kolejne przeszkody.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x